Martin Trnavský

mt1Martin Trnavský se narodil 8.3.1970 v Brně. Po absolvování základní školy se bezhlavě rozhodl stát se elektromechanikem pro stroje a zařízení. Jeho zálibu k fyzické práci v tom období nikdo nechápal. Nakonec prozřel i on sám a tak se v roce 1989 vrhnul při zaměstnání do dalšího čtyřletého studia střední elektroprůmyslové školy.

Po tomto euforickém období se s diplomem v ruce opět rozhodl nesprávně. Podal si přihlášku na JAMU v Brně a k překvapení všech mladých divadla chtivých Brňanů, byl přijat. Sám to, jak později píše na svých internetových stránkách Divadelního spolku Frída, nečekal, protože se chtěl původně hlásit na jinou z vysokých škol, kterou byla FTVS v Bratislavě. Nechal to tak a stal se tedy studentem herectví.

Po dokončení čtyřletého studia, které mohlo s přehledem trvat jenom dva roky, byl nakrátko členem Činoherního klubu v Praze. Poté, co jim tam řekl všechno, co si o nich myslí, se vrátil zpět do rodného milovaného města a přijal zde angažmá v Městském divadle Brno. Za tyto dva nekonečné roky v něm ztvárnil několik průměrných povětšinou až špatných rolí. V tomto období konečně pochopil, co vlastně chce.

A tak z posledních peněz koupil knihu od Bena Johnsona – Intelektuálové – a pod záminkou, že je to povinná četba, ji odvezl Bolkovi Polívkovi do jeho sídla v Olšanech u Brna. Tam mu po několika dnech strávených v ryze sportovním duchu vyjevil svoje plány a vyloudil na něm klíče od jeho divadla. S tímto svazkem založil v roce 1999 vlastní autorskou divadelní společnost FRÍDA s domovskou scénou v Divadle Bolka Polívky. Cestou zpět se na skok stavil do Městského divadla Brno a v posledních chvílích zachránil svého budoucího hereckého partnera Radima Nováka ze spárů postmoderny. Společně se pak u dvou lahví Modrého Portugalu rozhodli, pro pokornější, jim bližší styl divadla malých forem.

Osmého ledna v roce 2000 se Divadelní spolek Frída v Divadle Bolka Polívky představil se svojí prvotinou Sex, Drogy, Rokenrol. Bolek Polívka měl z jejich představení takovou radost, že jim poskytl až do roku 2011 ve svém divadle azyl a tak se Divadlo Bolka Polívky stalo na toto celé dlouhé období jejich domovskou brněnskou scénou. Od prvního ledna roku 2011 se karavana Divadelního spolku Frída přesunula z technických důvodů do jiného brněnského divadla Reduta na Zelném trhu. Jak už to na světě chodí, nic netrvá věčně a tak mu budiž druhým domovem! Divadlo Brno – ať žije!

Další info

Wikipedie