Radim Novák

V Šumperku se 11.května.1968 narodil Radim Novák. Potom začal chodit a tak šel do školy. V šesté třídě se přestěhoval do Náchoda, kde dokončil ZŠ. Poté vystudoval Střední průmyslovku strojní, ačkoli ho šroubky a ozubená kolečka moc nezajímaly. Co ho zajímalo, bylo lezení po skalách a po horách a neustálé cvičení a zavěšování za konečky prstů.

Místo na vojnu šel Radim Novák raději na vysokou školu ČVUT Praha – Fakulta strojního inženýrství a stal se z něj inženýr. I když pravdou je, že obráběcí a tvářecí stroje ho zajímaly méně, než jaké je počasí na horách. Během studia v Praze také zažil onu revolučně sametovou euforii, konkrétně pašování letáků z Prahy na venkov ukrytých v trenýrkách.

Po krátkém období vojenského stavu v něm dozrál pocit vrhnout se střemhlav a nečekaně kamkoli do víru uměleckého světa.
A když šel jednoho dne kolem Severomoravského divadla Šumperk, uslyšel z oken zkušebny křik režiséra: „ …dneska to divadlo může dělat fakt každej!“. To se mu stalo výzvou. Sebral odvahu, dolil talent slivovicí a vešel dovnitř. Tam absolvoval Školu dramatických umění pod vedením lektorů z JAMU Brno i Palackého univerzity Olomouc a přešel rovnou do hereckého souboru.

Mimo práce v Severomoravském divadle Šumperk spoluzakládá Radim Novák občanské sdružení ŠVITÁŽ, které produkuje svá vlastní divadelní představení /Trosečníci, Kudlanka a jiné…/, rozhlasový pořad Mrtvej čas a jiné mimodivadelní aktivity.

Se svým příbuzným Davidem Rotterem se jednoho večera Radim Novák domlouvá na založení hudební skupiny DRRN. Skupina DRRN po mnoha různých proměnách existuje a vystupuje dodnes. Osciluje mezi původní bigbeatovou polohou a komornějšími styly. Jiným projektem se stává pánská vokálně-taneční skupina AHOY, jež s nadsázkou a humorem vystupuje na mnoha společenských akcích.

Kolem roku 1998 dostává Radim Novák „lano“ do Městského divadla Brno (tam na chodbě potkává Martina Trnavského). Po dvou sezónách cítí, že to „lano“ vede někam, kde mu to není moc vlastní. Přemýšlí co dál. Přemýšlí společně se svým budoucím hereckým kolegou, kterého potkal na chodbě. Poté se rozhodují pro jim bližší druh divadla u několika lahví Modrého Portugalu (nebyly jen dvě láhve, jak píše Martin Trnavský).

A od první premiéry hry Sex, Drugs, Rock&Roll v roce 2000 se stává Divadelní spolek Frída nedílnou součástí Radimova života.